Niech będzie pochwalony
Jezus Chrystus.

Witamy na stronie internetowej parafii rzymskokatolickiej Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim.

Dziękujemy że nas odwiedziliście
i zapraszamy do częstych wizyt.

Szczęść Boże.

Ksiądz Proboszcz i księża wikariusze.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych - Lednica

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych - Lednica


Zapraszamy na XIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na polach Lednickich w sobotę 6 czerwca 2008 r. Koszt wyjazdu 50 zł. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenia do księdza Grzegorza.

Program Spotkania...

Strona informacyjna...strona główna
Dziś poniedziałek, 23 września 2019 r, imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli

Historia parafii N.M.P. Królowej Świata w Stargardzie SzczecińskimParafia została erygowana 4 maja 1957 roku - dekretem J. E. Księdza Biskupa dr Teodora Bunscha - pod wezwaniem N.M.P. Królowej Świata. Kościołem parafialnym został wyznaczony kościół Mariacki, który był bardzo zniszczony, zdewastowany i częściowo spalony podczas wojny. W 1946 r. służba konserwatorska zabezpieczyła częściowo dachy i okna.

W drugi dzień Zielonych Świąt, w maju 1947 roku kościół ten został poświęcony przez ówczesnego Dziekana Stargardzkiego ks. Alojzego Piłata TChr i odtąd w każdą niedzielę odprawiano tu Sumę przy udziale Wojska Polskiego. Kościół był i jest tutaj zawsze stałym odniesieniem życia religijnego i narodowego, pomimo niezliczonych trudności i nawet prześladowań.

W następnym roku tj. w 1948 r. - władze wydały zakaz wchodzenia do tego kościoła i zakaz odprawiania Mszy świętej. Zakaz trwał aż do czasu erygowania nowej, obecnej parafii. Po erygowaniu tutejszej parafii przystąpiono do uporządkowania kościoła, obejścia oraz częściowo plebani, gdyż znaczną część plebani zajmowała nadal administracja byłego magazynu. W czasie od 1948 do 1957 roku, kościół ten używany był jako magazyn materiałów budowlanych, do którego wjeżdżano nawet samochodami ciężarowymi, bezczeszcząc, uszkadzając i niszcząc ten kościół, jego wnętrze, posadzki, schody i całe wyposażenie. Wskutek nieszczelności dachu, braku szyb czy nawet całych okien, odpadały nie tylko tynki ale także różne sklepienia, które spadając z wielkich wysokości, niszczyły kompletnie wszystko nawet posadzki.

Prace remontowe rozpoczęto już 23 czerwca 1957 r. uzależnione były od wyłącznej zgody Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz od posiadanych pieniędzy na ten cel. Pierwszą dotację otrzymano 22.06.1957 r. z Kurii Biskupiej w Gorzowie, w wysokości 50.000 zł. Do prac remontowych włączył się bardzo aktywnie Konserwator Wojewódzki mgr Dziurla oraz powstały Miejscowy Komitet Odbudowy Kościoła. Kierownikiem wykonawstwa robót był pan inż. Bogdalski, z ramienia kurii - ks. Infułat Roman Kostynowicz. Tu na miejscu nie szczędzili swego trudu i swej pracy kapłani. Natomiast wierni bardzo chętnie spieszyli z wszelka pomocą, poświęcali wiele czasu na prace remontowe i porządkowe poza godzinami swojej pracy zawodowej. Często pracowali w nocy na III zmianie (stolarni, warsztatach). Społeczeństwo nie szczędziło ofiar na odbudowę oraz wyposażenie tego kościoła. Do 30 listopada 1957 r. na remonty wydano około 400.000 zł. O tempie i wielkości prac oraz ofiarności ludzi, świadczy najpełniej i najlepiej fakt poświęcenia tego kościoła i oddania go do użytku przez J. Em. Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego już 30 listopada 1957 r. Pierwsza Msza św. w parafialnym kościele Mariackim została odprawiona 8 grudnia 1957 r. przez ks. prałata dr Władysława Sygnatowicza Wikariusza Generalnego Administracji Gorzowskiej - Kurii Gorzowskiej. Kazanie wygłosił były proboszcz i Dziekan stargardzki ks. Alojzy Piłat.

Efekty pracy i ofiarność mobilizowały nie tylko ks. Proboszcza kanonika Edmunda Malicha, jego wikariuszy: ks. Józefa Dulaka i ks. Zygmunta Kosteckiego, parafian i mieszkańców Stargardu, Świętego i Tychowa w remoncie i wyposażeniu kościołów, ale też parafian ze Zbąszynka (ksiądz Edmund Malich przybył do Stargardu ze Zbąszynka), którzy razem z naszą wspólnotą parafialną współbudowali figurę Matki Bożej obok kościoła Mariackiego oraz wspierali naszą parafię finansowo. Głównym "motorem" wszystkich działań i inicjatyw był ks. proboszcz Edmund Malich "budowlaniec", który od razu bardzo szybko postawił na świeckich. Był zawsze i wszędzie z nimi i dla nich. Wybrany przez niego miejscowy Komitet Budowy Kościoła złożony był z kilkudziesięciu osób - z różnych środowisk, zawodów, urzędów, zakładów pracy tak miejscowych jak i zamiejscowych. Do pracy w tym komitecie włączył się także Konserwator Wojewódzki pan mgr Dziurla oraz architekci p. inż. Bogucki i pan inż. Piotrowski oraz prokurator Czarnecki. Poza tym pracowała tu kilkunastoosobowa Rada Parafialna, która pomagała proboszczowi ks. E. Malichowi w odbudowie, w ożywianiu działalności pasterskiej i świadczyła pomoc w administrowaniu dobrami parafialnymi.

Byłą też bardzo trudna praca z uwagi na stawiane Kościołowi trudności w zdobywaniu środków i materiałów do budowy, drobiazgowe i podejrzliwe kontrole dokonywane bardzo często przez ówczesne władze państwowe, skarbowe i milicyjne. Nagminne stało się stosowanie kierowania wniosków o ukaranie do Kolegiów karno-orzekających, gdzie specjalne tam do tych spraw zespołu, stosowały bardzo wysokie kary. Głównym środkiem lokomocji był początkowo dla parafii stary damski rower, a później motocykl marki WFM, obsługiwany przez ks. Józefa Dulaka przy wyjazdach poza Stargard. Na tym motocyklu ks. Dulak uczył jazdy tutejszą młodzież.projektowanie stron internetowych szczecin

tworzenie stron www strony internetowe szczecin

Parafia Rzymskokatolicka
pw. NMP Królowej Świata

ul. B. Krzywoustego 12
73-110 Stargard Szczeciński
Woj. Zachodniopomorskie
Diecezja Szczecińsko-Kamieńska


Home | Wydarzenia | Galerie | O parafii | Kościoły | Nabożeństwa | LSO | Wspólnoty | Kontakt | Historia parafii | Ludzie parafii | D K F